• Wszystkich wizyt: 68709
  • Dzisiaj wizyt: 13
  • Wszystkich komentarzy: 0

Kalendarz

Wrzesień 2017
P W Ś C P S N
« sie   paź »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

NARODOWE CZYTANIE

W pierwszą sobotę września odbyło się Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które zwyciężyło podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.   Prezydent  RP wystosował specjalne zaproszenie do udziału we wspólnym czytaniu. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy po raz kolejny odpowiedziała na zaproszenie i zgłosiła swój udział w akcji. Otrzymaliśmy list od Prezydenta i pamiątkową pieczęć do przybijania na kartach prywatnych egzemplarzy „Wesela”. Współorganizatorem  tego przedsięwzięcia było Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy.  Tam też na auli odbyło się Narodowe Czytanie. Na scenie wystąpiło ponad 30 osób, wśród nich to mieszkańcy gminy Pilica, pracownicy biblioteki, nauczyciele i uczniowie liceum .  Wykonawcy wystąpili w strojach epokowych na tle przygotowanej  scenografii oraz  przygotowanej na ten dzień wspaniałej dekoracji, która przybliżyła  bronowicką chatę.

Akcja „Wesela” nie jest skomplikowana, ale zwarta, logiczna i prowadzi do sugestywnego finału.  Wykonawcy odgrywając swoje role, przybliżyli problematykę utworu. Nie zabrakło żywiołowych i pełnych temperamentu drużbów i druhen, jak również scen symbolicznych, które wzmocniły dramatyczność i problematykę „Wesela”.

IMG_2658  IMG_2732  IMG_2716  IMG_2662  IMG_2750  IMG_2656  IMG_2723  IMG_2867 chochoł  zdjęcie

Magiczny charakter inscenizacji sprawiła muzyka i efekty akustyczne, które zachęcały do tańca uwypuklając symbolikę scen dramatycznych. Uznanie publiczności wywołał grany na skrzypcach krakowski oberek, zwłaszcza że wykonawcami były najmłodsze uczestniczki występu.  Publiczność, która  w tym dniu wyjątkowo dopisała, czujnie wsłuchiwała się w dialogi padające ze sceny, żywo reagowała śmiechem jak również brawami i skupioną uwagą. Częstowana była również potrawami weselnymi , które wystawione były na stołach. Uczestnicy przedstawienia w wybranych fragmentach świetnie oddali charakter i strukturę dramatu.

Nad całością czuwały panie reżyserki :A. Barczyk i  I. Kuraś, scenografia:  J. Opiłka i J. Grabowska. Kostiumy: R. Mrozińska, nad oprawą muzyczną czuwał: B. Kuraś ( z kolegami)K. Rzadkiewicz, śpiew: Dominika Bzdęga.

W role sceniczne wcielili się : D. Bzdęga, Z. Bzdęga, L. Chmielewski, A. Fabjański,  A. Goncerz,  A. Grabowski, D. Jaworski, W. Karpała, A. Kowalska, R. Kowalczyk, A. Kot, J. Leszczyńska, M. Lis,  M. Markiewicz, M. Markiewicz, R. Markiewicz, S. Mrówka, M. Mrówka, P. Nawrot, K. Nowakowska, K. Reder, G. Rodacki, N. Słowikowski, L. Sobota, B. Świerczek, S. Uliniarz, K. Węglarz, S. Woźniczko, A. Zdeb, E. Żurawska; Koło Gospodyń z Gminy Pilica. Biblioteka w Pilicy przygotowała wystawy , które miały związek z „Weselem”: 1. Wystawa dawnych strojów z KGW z Gminy Pilica;2. Przyjaciółki: Anna Rydlówna z M. M. Epstein;3. Udział pań KGW Przychody w 100 rocznicę „Wesela” w Bronowicach.

Swoją obecnością zaszczycili goście: Anna Kulczak – Sekretarz UMiG Pilica, Maria Milejska-członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego, Róża Kończyk –Radna Powiatu Zawierciańskiego.

Wszystkim uczestnikom, gościom, osobom które udzielały eksponatów, rekwizytów  a nade wszystko publiczności serdecznie dziękujemy.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>